Jak najmout ty správné lidi

7. 12. 2017

Hledání nových zaměstnanců je v dnešní době čím dál složitější. Ne že by se nedostávalo kvalitní pracovní síly, ale příznivá ekonomická situace vede k větší nabídce pracovních pozic, a tím k nižšímu počtu kandidátů. Co tedy dělat, abyste vybrali tu správnou osobu na danou pozici?

Najměte stážisty

Pokud máte pozici, která se hodí pro čerstvé absolventy nebo studenty bez větších pracovních zkušeností, pak dejte přednost stážistům. Po dobu stáže pak můžete v klidu pozorovat jejich pracovní návyky, ochotu se učit a jejich interakci s kolegy. Na základě svého pozorování se pak můžete rozhodnout, zda jim nabídnete plný pracovní úvazek.

Podívejte se do svých řadJak najmout ty správné lidi

Když najímáte na vyšší pozici, zkuste ji nejprve nabídnout svým zaměstnancům. Dáte jim tím najevo, že ve firmě dokážete ocenit dobře odvedenou práci a že je zde potenciál ke kariérnímu růstu. Další výhodou je pak obeznámenost současného zaměstnance s chodem firmy, tudíž odpadá zdlouhavé zaškolení.

Zeptejte se na názor ostatních

Nespoléhejte se pouze na svůj úsudek. Přizvěte do rozhodovacího procesu i další zaměstnance, především pak ty, kteří budou s novým kolegou spolupracovat nejvíce. Pozvěte je k samotnému pohovoru, nebo jim kandidáta představte a nechte je chvíli přátelsky hovořit. Na vytvoření prvního dojmu to stačí a třeba si všimnou něčeho, co vaší pozornosti uniklo.

Zvolte netradiční místo

Pozvěte kandidáta k pohovoru na netradičním místě, jako je například kavárna nebo restaurace, a sledujte, jak se rychle se dokáže na novou situaci adaptovat. Pečlivě sledujte kandidátovy reakce, které vypoví o jeho osobnosti více než pouhý životopis. Nechá ostatní vejít do místnosti jako první? Je zdvořilý k obsluze? Dokáže udržet konverzaci sám, nebo čeká na vaše otázky?

Ptejte se na netradiční otázky

Každý, kdo byl aspoň na jednom pohovoru, může předvídat, jaké otázky zazní a snadno se na ně připraví. Zeptejte se tedy aspoň na několik otázek, které se od těch standardních odlišují. Například: Jaké zvíře byste chtěli být a proč? Jakých vlastností si vážíte u svých rodičů? Hodně vám to napoví o kandidátově osobnosti.

Hledání nových zaměstnanců je zdlouhavý a náročný proces, který jsme vám nyní snad aspoň trochu usnadnili. Na výběr té správné osoby si nechte dostatek času a důvěřujte svému instinktu.

Zdroj:
How to Hire the Right Person. https://www.nytimes.com/guides/business/how-to-hire-the-right-person
4 Secrets To Hiring The Right People. https://www.forbes.com/sites/aileron/2017/06/26/4-secrets-to-hiring-the-right-people/4/#262f5c122b82