Rozhovor | Grigory Sergeenko | Fotografie je moje vášeň

6. 28. 2021

Myslíte si, že naši lektoři pouze tvrdě pracují a už jim nezbývá čas na jejich koníčky? Chyba, máme mezi nimi dokonce pár kreativců a s jedním z nich, Dr. Grigory Sergeenko. A čemu, že se Grigory dlouhodobě věnuje? Jeho velkou vášní a extra profesním zaměřením je fotografie. Neváhejte omrknout jeho portfolio a přečtěte si jak se focení dostal.

Dr. Grigory Sergeenko je generálním ředitelem společnosti Stronghold s.r.o. Společnost se také skládá z globálního týmu vysoce kvalifikovaných vývojářů. Na LIGS University působí jako lektor v oblasti financí, krizového a projektového managementu.

Co nebo kdo vás inspiroval k fotografování?

Když jsem byl dítě, fascinovaly mě profesionální fotografie afrických zvířat. Myslím, že to byl první impuls k tomu, abych se začal učit o analogové fotografii a později digitální fotografii.

Jaké byly vaše začátky? Máte nějaké zábavné historky z focení, o které byste se s námi mohl podělit?

Dlouhou dobu jsem se učil fotit sám. Časem jsem se, ale rozhodl rozšířit si obzory a získat odborné vzdělání. Studiu jsem se věnoval na akademii Fotoinstitutu, kde přednáší fotku ti nejlepší z oboru. Mezi ně patřil například i Kamil Varga nebo Robert Vano. Jsem opravdu hrdý, že jsem mohl studovat pod lektory, kteří působí například i na pražské FAMU.

No a co se týče nějakých vtipných historek? To bohužel prozradit nemohu kvůli podpisu NDA. Jediné co vám řeknu je, že se to týkalo obvykle focení aktů nebo glamour. Moje pusa je zamčená na zámek, jsem profík a gentleman.

Jakou techniku používáte?

Vyzkoušel jsem různé vybavení, včetně fotoaparátů značek Minolta, Sony a Canon. Nakonec jsem se ale zůstal u digitální zrcadlovky značky Nikon. Můj model D750, je sice trochu zastaralý, ale stále funguje jako hodinky. Nejdůležitější je samozřejmě optika. Vlastním sadu pevných objektivů 35,50 a 70-200.

Světě fotografie vládnou dva velcí výrobci fotoaparátů. Proto mě zajímá, které značce dáváte přednost Vy? Canon nebo Nikon?

Jsem skalním fanouškem a uživatelem Nikonu. Má to své opodstatnění. Za prvé, lepší optika, za druhé je to skvělý nástroj pro fotografy, a za třetí, je to moje osobní volba. Ale mnohem lepší je například Hasselblad, což je prostě jiná liga.

Dáváte přednost práci s přirozeným světlem nebo s bleskem?

Záleží. Jemné, glamour portréty jsou lepší s využitím přirozeného světla. Při práci ve studiu musíte mít vždy alespoň dvě světla. Rád pracuji s různými difuzory, jako jsou softboxy atd. Pokud fotíte uvnitř zejména reportážní fotografie není zbytí. Téměř vždy musíte využít světel, já pracuji s tzv. odraženým bleskem. Pokud chcete docílit dramatického feelingu je třeba použít ostré světlo. Světla jsou jednou z nejtěžších částí fotografie. Díky jejich různému využití se pak jednotlivé fotografie od sebe liší.

Kdo jsou vaši oblíbení fotografové a jak ovlivňují vaši práci?

Existuje jich mnoho, ale ty, kteří měli obrovský vliv na moji práci jsou:

• Helmut Newton - jeho fotografie vyzařují emoce, fantazii a vášeň.
  • Sergei Proskudin-Gorskij - průkopník barevné fotografie (ve skutečnosti jeden z vynálezců), který před revolucí vytvořil slavné album Ruské říše.

Retušujete své fotografie a jak moc?

Fotografuji ve formátu RAW a vždy upravuji barvu. Retušování dělám jen zlehka a většinou na základě zpětné vazby klientů.

Jaká je vaše největší vášeň ve fotografii? Co vás na tom nejvíce fascinuje?

Miluji myšlenku uchování krásy momentu. Myslím, že právě to mě fascinuje nejvíce.

Dáváte přednost práci s lidmi nebo fotografování přírody?

Baví mě dělat obojí. V této oblasti  nemám preference.

Používáte raw nebo jpeg?

Pracuji s formátem RAW.